Ranking Szkół Małopolskich
1. Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności
Zespół Szkół Łączności cieszy się od lat zasłużoną popularnością wśród uczniów i ich rodziców, ponieważ oferuje atrakcyjne kierunki kształcenia, których absolwenci są poszukiwani na rynku pracy.
Wykwalifikowana kadra gwarantuje wysoki poziom nauczania, rozbudzanie pasji poznawczych i różnorodnych uzdolnień młodzieży (m.in. elektronicznych, komputerowych, sportowych, językowych, teatralnych, dziennikarskich).
2. Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M
Pierwsze wzmianki o szkole pochodzą z 30.05.1886r. Kolejnym wpisem do kronik było oświadczenie przedstawiciela nauczycielstwa w nowosądeckiej Radzie Szkolnej - Jana Kosmana, który zanotował: "Jako delegat Komisji Nadzorczej byłem na popisie uczniów Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej odbytym w Nowym Sączu dnia 29.05.1887r. i z przyjemnością zaznaczam, że trafne odpowiedzi uczniów świadczyły wymownie o sumiennej i gorliwej pracy grona nauczycieli."
Założycielem i pierwszym kierownikiem Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej był Henryk Kisielewski, kierujący szkołą od początków jej istnienia aż do roku 1891. Kolejnym kierownikiem został Walerian Kraszewski. Za jego kadencji przy Szkole Przemysłowej powstała Szkoła Handlowa Uzupełniająca. Obie te szkoły mieściły się w budynku szkoły im. A.Mickiewicza.
3. Technikum Budowlane im. ks. prof. Józefa Tischnera
Początki zawsze są trudne, ale jeśli podjęcie inicjatywy przynosi efekty, uznajemy, że było warto. Tak można ocenić 15-letnią historię działalności oświatowej prowadzonej przez panią mgr Marię Szkarłat.
Szkoła rozpoczęła swą działalność 27 marca 1995 roku, jako Studium Doradztwa i Szkoleń "EKONOMIK". Placówka prowadziła szkolenia ekonomiczne oraz kursy języków obcych, komputerowe oraz pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawody, dzięki którym wiele firm istniejących na naszym terenie mogło przyjąć uczniów na praktyczną naukę zawodu. Zajęcia odbywały się w jednej wynajętej sali w Limanowskim Domu Kultury.
4. Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3
1834-1876 Instytut Techniczny
1876-1887 Akademia Techniczno-Przemysłowa
1887-1918 Państwowa Wyższa Szkoła Przemysłowa
1918-1939 Państwowa Szkoła Przemysłowa
1939-1945 Państwowa Szkoła Chemotechników
1945-1951 Państwowa Szkoła Przemysłowa
1951-1956 Technikum Chemiczne Nr 1 w Krakowie Ministerstwa Przemysłu Chemicznego
1956-1974 Technikum Chemiczne
1974-1978 Zespół Szkół Chemicznych
10.06.1978 Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie
01.06.1992 XXVI Liceum Ogólnokształcące
26.08.1994 Technikum Ochrony Środowiska
01.09.2000 Policealne Studium Zawodowe
5. Technikum Informatyczne w ZS
Technikum Informatyczne funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół w Rabce Zdroju. Jest stosunkowo młodym kierunkiem. W bieżącym roku uczy się się u nas dopiero szósty rocznik młodych informatyków. Kształcimy w specjalnościach:
montaż oraz eksploatacja komputera i urządzeń peryferyjnych,
projektowanie i wykonywanie lokalnych sieci komputerowych, administrowanie sieciami,
projektowanie baz danych i administrowanie bazami danych
tworzenie stron www i aplikacji internetowych, administrowanie stronami i aplikacjami
6. Salezjańskie Publiczne Technikum w ZSZ Tow. Sal.
W drugiej połowie XIX w. bardzo żywe zainteresowanie Polaków, budziła działalność ks. Jana Bosko. Zwracali się do niego z prośbami o modlitwę i wstawiennictwo w rożnych prośbach i intencjach. O kontakt z ks. Bosko zabiegała również emigracja Polska . Decydująca wydaje się wizyta ks. Bosko w Hotelu Lambert w Paryżu w 1883 r u księcia Władysława Czartoryskiego , który czynił starania o przeniesienie dzieła salezjańskiego do ojczyzny.
Młodzież polska, nie widząc dostatecznej możliwości kształcenia w ojczyźnie, wyjeżdżała za granice. Po upadku powstania styczniowego , kiedy wielu młodych polskich emigrantów znalazło się w Piemoncie bez środków do życia ks. Bosko przyjmował ich do swoich zakładów . Kończyli tam szkole, szukali odpowiedniego zajęcia w świecie lub wstępowali do stanu duchownego.
7. Technikum w ZS im. Wincentego Witosa
Historia Zespołu Szkół sięga roku 1991. Wówczas to decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Tarnobrzegu utworzono II Liceum Ogólnokształcące. Szkoła rozpoczęła pracę w budynku kończącego działalność Liceum Medycznego. Dyrektorem szkoły został dotychczasowy dyrektor Liceum Medycznego Stefan Hałabis, który funkcję tę sprawował do grudnia 1994 roku, tj. do swojej śmierci. Kadra nauczycielska rekrutowała się z nauczycieli zatrudnionych w Liceum Medycznym. Naukę w szkole rozpoczęło 36 uczniów. 1 września 1993 działalność rozpoczęło 4- letnie liceum zawodowe o specjalności gastronom.
8. Technikum im. ks. prof. J. Tischnera
Początki zawsze są trudne, ale jeśli podjęcie inicjatywy przynosi efekty, uznajemy, że było warto. Tak można ocenić 15-letnią historię działalności oświatowej prowadzonej przez panią mgr Marię Szkarłat.
Szkoła rozpoczęła swą działalność 27 marca 1995 roku, jako Studium Doradztwa i Szkoleń "EKONOMIK". Placówka prowadziła szkolenia ekonomiczne oraz kursy języków obcych, komputerowe oraz pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawody, dzięki którym wiele firm istniejących na naszym terenie mogło przyjąć uczniów na praktyczną naukę zawodu. Zajęcia odbywały się w jednej wynajętej sali w Limanowskim Domu Kultury.
9. Technikum nr 2 w ZS nr 3
1 września zostaje otwarte Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Handlowe. Szkoła powstała z inicjatywy Tadeusza Zygmuntowicza, pierwszego jej dyrektora. Do otwarcia tej placówki przyczynili się także wadowiccy kupcy: J. Olszowik, F. Susek, E. Stankiewiczowa, A. Smoter, PKGH znalazło siedzibę w budynku przy ulicy Kościelnej w mieszkaniu pani A. Gruszeckiej, zajmując dwie izby. 3 września zajęcia w klasie pierwszej rozpoczęło 45 uczniów. Nauka była płatna i czesne wynosiło miesięcznie 2000zł, później 2500zł. W szkole zatrudnieni byli przede wszystkim nauczyciele z liceum ogólnokształcącego, a patronował jej Związek Samopomocy Chłopskiej w Wadowicach. Dane liczbowe: 45 uczniów, 10 nauczycieli.
10. Technikum w ZS im. Walerego Goetla
W ciągu minionego półwiecza historia szkolnictwa zawodowego Podbeskidzia jest ścisle związana z Suchą Beskidzką. Tradycje działalności szkoleniowej sięgają lat 20-tych, gdy pojawiła się konieczność zorganizowania szkoły rzemieślniczej. Założono ją w 1924 przy Szkole Podstawowej w Rynku. Patronem placówki został H. Sienkiewicz, a jej absolwenci zdobywali zawód: kolejarza, kupca, wikliniarza bądź kominiarza. Kierował nią T. Bartosz, a nauka zawodu odbywała się pod okiem miejscowych mistrzów. Szkoła funkcjonowała do r. 1939, w okresie okupacji zawiesiła działalność.