Wybór przyszłej szkoły i przyszłego zawodu

1. University of Oxford

Oxford University składa się z wydziałów, które prowadzą wykłady, ćwiczenia i przeprowadzają egzaminy oraz z 38 niezależnych od siebie kolegiów (ang. college. W 2008 roku połączyły się dwa kolegia, Green College i Templeton College, tworząc Green Templeton College, przez co liczba kolegiów spadła z 39 do 38) i 7 Permanent Private Halls (czyli jednostek na niepełnych prawach kolegium), które skupiają studentów i profesorów, spełniają rolę akademików i zajmują się dodatkowym kształceniem studentów w systemie tutorialnym. System kolegialny uniwersytetu został przejęty od średniowiecznego Uniwersytetu Paryskiego. Najstarsze kolegium w Oksfordzie to University College, założony w 1247 roku. Kolegia dzielą się na undergraduate colleges (większość kolegiów), w których odbywa się kształcenie na poziomie licencjatu i magisterium oraz przeprowadza przewody doktorskie, oraz postgraduate colleges (niektóre kolegia, np. Nuffield), w których odbywa się kształcenie tylko na poziomie magisterium i doktoratu. Wyjątkiem jest All Souls College, który jest przeznaczony tylko dla fellows, czyli profesorów uniwersytetu. Przynależność do tego kolegium jest uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w brytyjskim świecie akademickim. Do All Souls College należał Polak, profesor Leszek Kołakowski.



2. California Institute of Technology

Jedna z najlepszych prywatnych uczelni w Stanach Zjednoczonych, położona w Pasadenie w Kalifornii na przedmieściach Los Angeles. Jest uczelnią stosunkowo niewielką jeśli chodzi o liczbę studentów: w 2004 roku na studiach bakalarskich studiowało niecałe 900 osób, pozostałą część stanowili głównie doktoranci. Największy nacisk kładzie na matematykę, nauki przyrodnicze i techniczne, i w tych dziedzinach absolwenci i pracownicy naukowi uczelni osiągają największe sukcesy: absolwenci i pracownicy naukowi Caltechu do roku 2006 otrzymali 32 nagrody Nobla.



3. Stanford University

W słynnym szanghajskim Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata zajmuje zwykle 2. miejsce, zaraz po Uniwersytecie Harvarda. Uczelnia znajduje się w mieście Stanford w Kalifornii i obecnie dysponuje trzecim co do wielkości funduszem akademickim na świecie.



4. University of Cambridge

Drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. W rankingu Webometrics z lutego 2014 zajął 1 pozycję w Wielkiej Brytanii i 10 na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.



5. Massachusetts Institute of Technology

MIT to wyjątkowo hojna uczelnia – aż 90% studentów I stopnia otrzymuje dofinansowanie. Jeśli tylko MIT uzna, że student jest obiecujący i ma talent, zapewnia mu pomoc finansową, płacąc za całe studia lub oferując szereg różnorodnych możliwości samodzielnego zdobywania funduszy.



6. Harvard University

Powiedzenie "skończyłem Harvard" nobilituje praktycznie w każdym miejscu na ziemi, a studia na Harvardzie są przeważnie przepustką do kariery.



7. Princeton University

Studenci przyjmowani są na zasadzie need-blind. Oznacza to, że jeśli nie mają pieniędzy na studia, to uczelnia im je zapewni. Często aż 100% wydatków studenta zostaje pokrytych z funduszy uniwersyteckich. System zaprojektowany jest w taki sposób, aby uczelnia pokryła 96% wydatków studenta przez całe studia, a 4% pochodziło z jego zarobków z pracy na kampusie.



8. Imperial College London

Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.



9. ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich

Politechnika Federalna w Zurychu (niem. Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, ETHZ) – politechnika założona w 1854 w Zurychu. Ranking QS World University Rankings uważa Politechnike Federalną w Zurychu za najlepszą politechnikę w Europie i jedną z najlepszych na świecie, zwłaszcza pod względem chemii, fizyki, elektroniki, mechaniki i informatyki. Należy do obszaru ETH i jest członkiem Ligi IDEA.



10. University of California, Berkeley

UC Berkeley, Berkeley, Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco. Fizycy z Berkeley odegrali kluczową rolę w programie budowy amerykańskiej bomby atomowej podczas II wojny światowej oraz bomby wodorowej niedługo potem. Od tego czasu Uniwersytet w Berkeley zarządza laboratoriami nuklearnymi w Los Alamos i Livermore. Naukowcy z Berkeley wynaleźli cyklotron, odkryli antyproton, odegrali kluczową rolę w stworzeniu lasera, wyjaśnili procesy zachodzące w czasie fotosyntezy, odkryli wiele pierwiastków chemicznych (w tym pluton, berkel, lorens i kaliforn), wyizolowali wirusa polio i zaprojektowali eksperyment, który pozwolił udowodnić twierdzenie Bella. W laboratorium Badań na Elektroniką stworzony został pakiet oprogramowania SPICE.