Wybór przyszłej szkoły i przyszłego zawodu

Jak się uczyć w domu










Zaplanuj sobie czas na naukę

Może się to wydawać banalne, ale jest kluczowe dla Twojej "domowej sesji naukowej". Zacznij od przejrzenia materiału, który chcesz opanować. Jeśli trzeba, podziel go na mniejsze części. Zaplanuj godziny, w których będziesz się uczył. Postaraj się, żeby w tym czasie nic Cię nie rozpraszało.







Zadbaj o korzystne otoczenie

Źle dobrane oświetlenie, nieodpowiednia temperatura pomieszczenia czy rozpraszające przedmioty - to czynniki, które obniżają poziom koncentracji. Zastanów się, co możesz poprawić w swoim otoczeniu, żeby maksymalnie skupić się na nauce.

Do powszechnych "rozpraszaczy uwagi" należą:

bałagan rzucające się w oczy plakaty, zbyt jaskrawa, kontrastowa kolorystyka w pokoju grające radio, włączony telewizor, portale społecznościowe i komunikatory internetowe niewygodne lub zbyt "rozleniwiające" miejsce do siedzenia

Jak zoptymalizować swoje miejsce do nauki?

zorganizuj przestrzeń wokół siebie w przyjazny, harmonijny sposób - to ułatwi Ci koncentrację, zadbaj o świeże powietrze w pomieszczeniu - np. regularnie wietrząc pokój, nie ucz się na leżąco - do siedzenia wybierz wygodne krzesło, wyprofilowane, o odpowiedniej wysokości, zadbaj o dobre oświetlenie, na czas nauki zrezygnuj w swoim otoczeniu z towarzystwa rozpraszających osób, odłącz media, wyloguj się z serwisów społecznościowych i komunikatorów.



Zadbaj o odpowiedni nastrój do nauki

Na jakość uczenia się mogą negatywnie wpłynąć także czynniki wewnętrzne: brak motywacji, złe samopoczucie, przemęczenie fizyczne lub psychiczne.







Wykorzystaj do nauki wszystkie zmysły

Wiele osób w trakcie nauki koncentruje się tylko na czytaniu tekstu i próbach zapamiętania treści.Tymczasem najskuteczniej uczymy się i zapamiętujemy w sposób "polisensoryczny", czyli angażując wszystkie zmysły:
patrząc
słuchając
notując
rysując
śpiewając rymowanki
powtarzając na głos z pamięci zapamiętane informacje
opowiadając komuś o tym, czego sie uczymy



Rób efektywne notatki

Notując w szkole, możesz zastosować kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie Ci później uczyć sie z notatek w domu:
zapisuj tylko najistotniejsze informacje
stosuj czytelną, przejrzystą formę graficzną
notuj tylko na jednej stronie kartki, żeby łatwiej było później przeglądać notatki
używaj kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych i własnych skrótów
twórz mapy myśli
Sztuka konstruowania efektywnych notatek przyda Ci się nie tylko na lekcjach, ale także w trakcie uczenia się w domu. Słuchając nagrania wykładu, czy oglądając film związany z tematem, lepiej przyswoisz informacje aktywnie notując, rysując mapy pojęć lub mapy myśli.



Jak się uczyć korzystając z mnemotechnik




















Rób optymalne powtórki

Powtórka to ponowne, szybkie przejrzenie materiału i powtórzenie najważniejszych informacji. Optymalne powtórki pozwolą Ci zapamiętać maksimum informacji i zaoszczędzić czas






Zadbaj o wypoczynek, relaks i dobry sen