Służba zdrowia
Miano służby zdrowia nosił w czasach PRL obowiązujący wówczas system opieki zdrowotnej w Polsce. Do dziś nazwę służby zdrowia noszą placówki opieki zdrowotnej MON, MSWiA oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. W II Rzeczypospolitej, ustawa z dnia 15 czerwca 1939 r. wprowadziła definicję publicznej służby zdrowia. W PRL zmodyfikowano termin na zakłady społeczne służby zdrowia (np. ustawa z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowanej gospodarce w służbie zdrowia).
Reforma służby zdrowia w 1999 roku przeformułowała jej organizację i funkcjonalność. Określenie „lecznictwo zamknięte” nie funkcjonuje już w polskim systemie ochrony zdrowia. Nie istnieje także od tego czasu sformułowanie „służba zdrowia”, które niejednokrotnie zostaje błędnie użyte w wielu opracowaniach. Poprawne, obowiązujące dziś sformułowanie to „ochrona zdrowia” oraz „system ochrony zdrowia”.
Alergolog
Alergolog jest lekarzem, który zajmuje się pacjentami cierpiącymi na alergie wywoływane różnymi czynnikami jak np. składniki pokarmowe, sierść, kurz, pyłki roślin, leki.
Anestezjolog
Anestezjolog jest lekarzem, który specjalizuje się w opiece okołooperacyjnej nad pacjentami.
Chirurg ogólny
Chirurg ogólny to specjalista zajmujący się leczeniem operacyjnym i pooperacyjnym.
Dermatolog, wenerolog
Specjalista dermatolog jest lekarzem zajmującym się przede wszystkim chorobami skóry.
Diabetolog
Specjalista diabetolog zajmuje się leczeniem pacjentów chorych na cukrzycę różnego typu.
Diagnosta laboratoryjny
Diagnosta laboratoryjny to osoba zajmująca się badaniem materiału biologicznego pobieranego od pacjentów.
Endokrynolog
Lekarz endokrynolog zajmuje się leczeniem chorób i zaburzeń, mających swoje źródło w nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego i hormonów.
Farmaceuta
Zawód farmaceuty bywa najczęściej utożsamiany z aptekarzem, choć jest to znacznym uproszczeniem i zawężeniem funkcji i zadań, jakie mogą wykonywać osoby posiadające ten tytuł.
Fizjoterapeuta
Fizjoterapeuta zajmuje się wykonywaniem zabiegów fizjoterapeutycznych w terapii, rehabilitacji oraz profilaktyce.
Ginekolog onkolog
Specjalista ginekolog onkolog jest lekarzem, który obok leczenia schorzeń ginekologicznych, skupia się przede wszystkim na leczeniu nowotworów kobiecych narządów płciowych
Kardiochirurg
Podstawowym zadaniem lekarza kardiochirurga jest leczenie chorób serca oraz naczyń krwionośnych metodami chirurgicznymi.
Kardiolog
Lekarz kardiolog to specjalista, zajmujący się schorzeniami układu krążenia, a więc chorobami związanymi z sercem, tętnicami i żyłami.
Lekarz medycyny
Zawód lekarza medycyny jest jednym z zawodów, które cieszą się najwyższym prestiżem i poważaniem w społeczeństwie.
Lekarz medycyny pracy
Lekarz medycyny pracy sprawuje nadzór zdrowotny nad osobami pracującymi, studentami, osobami wyrabiającymi prawo jazdy lub ubiegającymi się o pozwolenie do posiadania broni.
Lekarz medycyny sądowej
Praca lekarza medycyny sądowej (zwanego również medykiem sądowym) jest kojarzona najczęściej z wykonywaniem sekcji zwłok oraz orzekaniem przyczyn zgonu.
Masażysta, Masażystka
Masażysta to osoba, która wykonuje specjalne zabiegi manualne poprawiając nimi stan zdrowia, wygląd i samopoczucie osoby poddającej się masażowi. Rozwój zdrowego stylu życia sprzyja temu zawodowi.
Nefrolog
Lekarze, którzy specjalizują się w nefrologii zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń oraz wad wrodzonych związanych z układem moczowym i nerkami.
Neurolog
Neurolog jest lekarzem specjalistą w zakresie leczenia chorób związanych z wszelkimi zaburzeniami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.
Okulista
Lekarz okulista jest osobą, która zajmuje się badaniem narządu wzroku, jego leczeniem, korygowaniem wad wzroku i działalnością profilaktyczną.
Onkolog
Onkolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich chorób o podłożu nowotworowym.
Optometrysta
Zawód optometrysty jest stosunkowo nowym zawodem, który jednak stał się zajęciem modnym i poszukiwanym.
Opiekun/opiekunka osób starszych
Opiekun (lub opiekunka) osób starszych to osoba, która zajmuje się osobami w podeszłym wieku, pomagając im w codziennym życiu.
Optyk, Technik optyk
Optyk (technik optyk, optyk okularowy) zajmuje się wykonywaniem okularów dla indywidualnych potrzeb klientów oraz konserwacją i naprawianiem uszkodzonych.
Ortoptystka, ortoptysta
Ortoptystka, ortoptysta jest osobą, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zeza u dzieci.
Pediatra
Lekarz pediatra jest specjalistą, który zajmuje się opieką medyczną nad dziećmi i młodzieżą do 18 roku życia.
Pielęgniarka
Pielęgniarka jest pracownikiem zakładu opieki zdrowotnej i sprawuje opiekę nad podległymi jej pacjentami.
Położna
Położna jest osobą, której naczelnym zadaniem jest opieka nad kobietą w czasie trwania ciąży, porodu, okresu połogowego, a następnie opieka nad niemowlęciem.
Położnik ginekolog
Położnik ginekolog jest specjalistą, którego podstawowym zadaniem jest sprawowanie opieki lekarskiej nad kobietą w każdym okresie jej życia
Ratownik medyczny
Ratownik medyczny jest pracownikiem zakładu opieki zdrowotnej.
Stomatolog, dentysta
Lekarz stomatolog, nazywany potocznie dentystą, jest specjalistą od chorób zębów i jamy ustnej.
Technik dentystyczny
Technik dentystyczny zajmuje się wytwarzaniem protez zębowych.
Technik farmaceutyczny
Technik farmaceutyczny może podjąć pracę w aptece, bez skończonych pełnych studiów na kierunku farmacji.
Technik weterynarii
Technik weterynarii jest osobą uprawnioną do wykonywania tych czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy medycznej, wykorzystywanej przez lekarza weterynarii.
Urolog
Lekarz urolog jest odpowiedzialny za leczenie chorób i wad narządów układu moczowego i narządów płciowych męskich zarówno u pacjentów dorosłych jak i dzieci.
Weterynarz
Lekarz weterynarii, nazywany potocznie weterynarzem, od kilku lat staje się coraz bardziej prestiżowym i poszukiwanym na rynku zawodem.